Skip to toolbar

Community & Business Groups

Turkish education project

Türkçe Eğitim alt grubunun amacı, insanların açık web standartlarını doğru ve verimli bir şekilde öğrenebilecekleri Türkçe eğitim materyallerini sunarak insanların bunlardan faydalanmalarını sağlamaktır.

Bugün Türkiye‘de verilen Web eğitiminin kalitesi, sürekli ilerlemekte olan web sektörüne yetişememektedir. Bu sorun, gelecekte web tasarımcısı ve web geliştiricisi olacak insanların gerekli bilgi ve beceriyle donatılmasını engellemektedir. Tıkanıklığın önünü açmak ve varolan web eğitimini geliştirmek için bir çalışmalar yapıyoruz. W3C Web Eğitimi Grubuna katılarak web eğitiminin gelişmesine siz de yardım edebilirsiniz. Kendinize ait bir rol seçin:

 • İngilizce düzeyiniz iyiyse makaleleri çevirmede yardım edebilirsiniz.
 • Web teknolojileri konusunda bilgileriniz varsa yazdığınız makaleleri sisteme ekleyebilirsiniz. Ya da yeni makale yazabilirsiniz.
 • Web ile ilgilenen normal birisi iseniz diğer arkadaşlarınızı bu çalışmadan haberdar edebilirsiniz. Onlara bu çalışma hakkında bilgi verebilir ve web eğitimi vikisine çağırabilirsiniz.
 • Eğitimci iseniz makaleler hakkında görüş bildirebilir ve yeni eklemeler yapabilirsiniz.

Unutmadan bu kaynaklar dünyanın neresinde oluranız olun ücretsiz sunulmaktadır!

Nasıl Katkıda Bulunabilirsiniz?

Bu gruba katkıda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Herkese açık bir hesap için kayıt olun:
  • Hesap İsteği Formuna gidin. Bu adım oldukça basit: Adınızı, soyadınızı ve iletişime geçilecek e-posta adresinizi girin ve “Create account” düğmesine basarak formu gönderin.
  • Şirketinizi belirtmeniz gerekebilir – eğer listede şirketiniz yoksa, yeni bir şirket belirtmeli ve büyüklüğü gibi ayrıntıları vermelisiniz. Bu sadece gönderdiğiniz her bilginin fikir haklarının W3C tarafından kontrol edilmesini sağlamaktadır. Toplulukta yer almak ve kayıt olmak için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz ve herhangi başka bir şey sağlamanız gerekmeyecek! Üyelik ücretleri hakkındaki işleri yoksayın.
  • Sonraki ekran doğrulama numarasını soracak – bir önceki aşamada girdiğiniz e-posta adresine gönderilen bir e-posta olmalı. Bunu yedi gün içinde kullanmanız gerekmektedir.
  • Şimdi W3C’nin başvurunuzu işlemesi için bekleyeceksiniz. Bu tamamlandığında, bir e-posta alacaksınız. Bu e-postadan kullanıcı adınızı ve şifrenizi alabilirsiniz. E-postadaki bağlantıyı kullanarak en kısa sürede şifrenizi değiştirin.
 2. Şimdi bir hesabınız var, topluluk sayfasına giriş yaptığınızdan emin olun(üst kısımdaki log in bağlantısını kullanabilirsiniz). Giriş yaptığınıza göre artık toplulukta katılabilirsiniz. Bunun için bu sayfadaki “Join This Group” sayfasına tıklayın.
 3. Yukarıdaki projelere katılın – bunun için proje sayfasını ziyaret edin, sağdaki kenar çubuğundan bu bölümdeki üyeler ve iletişim noktaları ve etkinlikler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer bir projeye katılmak istiyorsanız, eş başkanları public-webed e-posta listesi aracılığıyla bilgilendirin. Gruba sizi de ekleyeceğiz.
 4. İlerlemeler, varolan etkinliklere güncellemeler ve yeni etkinlikler konusunda öneri yapmakta kendinizi tamamen özgür hissedin. Bunun yapılabileceği en iyi yer public-webed ve public-webed-tk e-posta listesidir.
 5. Diğer üyelerle Web Education CG IRC kanalında konuşabilirsiniz: irc://irc.w3.org:6665/#webed. Her zaman odada en az biri olmasını sağlayacağız.
 6. Türkçe e-posta grubuna abone olmak için Türkçe E-posta arşivine gidin ve “subscribe to this list” bağlantısına tıklayın.

Etkinlikler

Etkinlikler için Türkçe Web Eğitimi Grubunun Wiki sayfasına ulaşın.

Üyeler

Çağlar Yeşilyurt (greench [ at ] myopera [ nokta ]  com )
Yönetici
Mehmet Dedeler (metude [ at ] myopera [nokta] com
Koordinatör
TBC
Katkıcı
TBC
Katkıcı

6 Responses to Turkish education project

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Before you comment here, note that this forum is moderated and your IP address is sent to Akismet, the plugin we use to mitigate spam comments.

*