زبان ها

این یک ترجمه است. ممکن است حاوی خطا باشد یا با توجه به نسخه انگلیسی از تاریخ خارج شود. مترجم: Alex White

صفحات استایل شیت صفحه خانگی

“امیدواریم که نوآوری‌های وب آینده از نمونه‌ای که کنسرسیوم وب در کارش بر روی CSS ایجاد کرده است، پیروی کند.”

— یاکوب نیلسن

تازه چه خبر؟

بازدید کنید از بخش چه خبر مربوط به قسمت های CSS, XSL و انتشارات دیجیتال.

شیوه نامه ها چه هستند؟

شیوه نامه ها نحوه ارائه اسناد بر روی صفحه نمایش، به صورت چاپی یا شاید نحوه تلفظ آنها را توضیح می‌دهند. از زمان تأسیس کنسرسیوم در سال 1994، W3C به طور فعال استفاده از شیوه نامه ها را در وب ترویج کرده است. Style Activity چندین توصیه W3C (CSS1، CSS2، XPath، XSLT) تولید کرده است. به خصوص CSS به طور گسترده در مرورگرها پیاده سازی می شود.

با پیوست کردن شیوه نامه ها به اسناد ساختاریافته در وب (مانند HTML)، نویسندگان و خوانندگان می توانند بر ارائه اسناد بدون به خطر انداختن استقلال دستگاه یا افزودن برچسب های HTML جدید . تأثیر بگذارند.

ساده ترین راه برای شروع آزمایش با شیوه نامه ها، یافتن مرورگری است که از CSS پشتیبانی می کند . بحث در مورد شیوه نامه ها در لیست پستی www-style@w3.org و در comp.­infosystems.­www.­authoring.­stylesheets انجام می شود.

W3C Style Activity همچنین در حال توسعه XSL است که از ترکیبی از XSLT و «اشیاء قالب‌بندی» (XSL-FO) تشکیل شده است.

چرا دو زبان استایل شیت؟

Diagram of the role of XSL and CSS in       rendering HTML and XML documents

تعجب می کنید که کدام را انتخاب کنید؟ خواندن "CSS & XSL"

این واقعیت که W3C علاوه بر CSS XSL را توسعه داده است باعث سردرگمی شده است. چرا وقتی پیاده‌کننده‌ها زبان اول را تمام نکرده‌اند، یک زبان شیت سبک دوم ایجاد کنیم؟ پاسخ را می توان در جدول زیر یافت:

CSS XSL
آیا می توان با HTML استفاده کرد؟ بله خیر
آیا می توان با XML استفاده کرد؟ بله بله
زبان تحول؟ خیر بله
Syntax CSS XML

ویژگی های منحصر به فرد این است که از CSS می توان برای استایل دادن به اسناد HTML و XML استفاده کرد. از سوی دیگر، XSL قادر به تغییر اسناد است. به عنوان مثال، XSL می تواند برای تبدیل داده های XML به اسناد HTML/CSS در وب سرور استفاده شود. به این ترتیب، این دو زبان مکمل یکدیگر هستند و می توانند با هم استفاده شوند.

از هر دو زبان می توان برای استایل دادن به اسناد XML استفاده کرد.

CSS و XSL از همان مدل قالب‌بندی اساسی استفاده می‌کنند بنابراین طراحان به همان ویژگی های قالب بندی دسترسی دارند هر دو زبان W3C سخت کار خواهد کرد تا از قابلیت همکاری اطمینان حاصل کند پیاده سازی مدل قالب بندی موجود است.

یادداشت W3C در مورد "استفاده از XSL و CSS با هم" در دسترس است.

بریده های مطبوعاتی

اگر در این موضوع تازه کار هستید، ممکن است بخواهید با خواندن شروع کنید برخی از بریده های مطبوعاتی در شیوه نامه:

برای مقالات بیشتر (و جدیدتر) به صفحات CSS و XSL مراجعه کنید.

CSS

CSS

اطلاعات مربوط به دکمه‌های پایین این صفحه در صفحه دکمه و اعتبارسنجی CSS موجود است..

برگه های سبک آبشاری (CSS) یک مکانیزم شیوه نامه است که به طور خاص برای رفع نیازهای طراحان وب و کاربران ایجاد شده است.

XSL

گروه کاری XSL W3C زبان سبک توسعه پذیر را توسعه داد. (از سال 2016، گروه کاری فعال نیست.) XSL بر اساس DSSSL و CSS ساخته می شود و در درجه اول برای داده های XML بسیار ساختاریافته که، به عنوان مثال، نیاز به ترتیب مجدد عناصر قبل از ارائه دارند، هدف قرار می گیرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد XSL به صفحه منبع W3C XSL مراجعه کنید.

انتشارات دیجیتال

فعالیت انتشارات دیجیتال و گروه علاقه به چگونگی بهبود فناوری وب و استفاده در انتشارات می‌پردازد. هر دو XSL و CSS نقش مهمی را در کنار سایر فناوری ها مانند XML, SVG و RDF ایفا می کنند.

DSSSL

DSSSL یک تغییر درخت سند و زبان سبک با پیروان بسیاری در جامعه SGML است. منابع DSSSL در وب:

CSS-DOM و SAC

یک فایل CSS را می توان به صورت دستی ایجاد و ویرایش کرد، یعنی با یک ویرایشگر متن، اما همچنین می توانید برنامه ای را به ECMAscript، جاوا یا زبان دیگری بنویسید که یک شیوه نامه را دستکاری می کند. این در واقع آنقدر رایج است که کتابخانه های نرم افزاری از توابع مفید در دسترس هستند. W3C برای کمک به انتقال چنین برنامه‌ها و کتابخانه‌هایی به پلتفرم‌های کامپیوتری مختلف، مشخصاتی به نام CSS-DOM, ایجاد کرده است که مجموعه‌ای از توابع را تعریف می‌کند که همه این کتابخانه‌ها باید ارائه کنند.

مدل شی سند CSS یک API (واسط برنامه‌نویسی انتزاعی) برای دستکاری CSS (و تا حدی دیگر زبان‌های سبک) از داخل یک برنامه است. API مشخصات یک کتابخانه نرم افزاری است. می‌توانید آن را به‌عنوان یک راهنما ببینید: توابع و پارامترهای آن‌ها را توصیف می‌کند، اما حاوی کد واقعی نیست.

چندین کتابخانه CSS-DOM برای پلتفرم های مختلف موجود است. بسیاری از آنها رایگان هستند. بسیاری از مرورگرها دارای یک کتابخانه CSS-DOM داخلی برای استفاده توسط برنامه های ECMAScript هستند.

SAC (API ساده برای CSS) مکمل CSS-DOM است. CSS-DOM حاوی توابعی برای دستکاری یک شیوه نامه پس از بارگذاری در حافظه است. توابع تعریف شده توسط SAC به تجزیه یک شیوه نامه، یعنی در انتقال یک شیوه نامه از یک فایل به حافظه کمک می کند.

CSS-DOM یک توصیه W3C است. SAC یک پروژه در حال توسعه است. برخی از نرم افزارها (به غیر از مرورگرها) در صفحه نمای کلی CSS فهرست شده اند.

کنفرانس ها، کارگاه ها، تحقیقات

همچنین ببینید:

تیم W3C و نمایندگان اعضای W3C اغلب ارائه می دهند.

HTML پویا

HTML پویا اصطلاحی است که برای توصیف صفحات HTML با محتوای پویا استفاده می شود. CSS یکی از سه جزء در HTML پویا است. دو مورد دیگر خود HTML و جاوا اسکریپت هستند (که تحت نام EcmaScript) استاندارد شده است). این سه جزء با DOM Document Object Model به هم چسبیده اند.

منابع مرتبط

Bert Bos, سبک رهبری فعالیت
کپی رایت © 1994–2022 W3C® سیاست حفظ حریم خصوصی

CSS Valid     CSS! ایجاد شده در 22 ژوئیه 1999.
آخرین بروزرسانی چهارشنبه ۰۶ آوریل ۲۲، ۱۳:۵۲:۲۴

زبان ها

درباره ترجمه ها