زبان ها

این یک ترجمه است. ممکن است حاوی خطا باشد یا با توجه به نسخه انگلیسی از تاریخ خارج شود. مترجم: Alex White

CSS & XSL

چرا W3C دو زبان سبک متفاوت را توصیه می کند؟ کدام یک را باید استفاده کنید؟ اصولاً می توان این قاعده را خیلی خلاصه کرد:

در صورت امکان از CSS استفاده کنید، در صورت لزوم از XSL استفاده کنید.

چرا

دلیل آن این است که استفاده از CSS بسیار ساده تر، یادگیری آسان تر، در نتیجه نگهداری آسان تر و ارزان تر است. ویرایشگرهای WYSIWYG برای CSS وجود دارد و به طور کلی ابزارهای بیشتری برای CSS نسبت به XSL وجود دارد. اما سادگی CSS به این معنی است که محدودیت های خود را دارد. برخی از کارها را نمی توانید با CSS یا تنها با CSS انجام دهید. سپس به XSL یا حداقل بخش تبدیل XSL نیاز دارید.

بنابراین چیزهایی که از XSL استفاده می کنید برای چه هستند؟ به طور کلی هر چیزی که نیاز به دگرگونی دارد. برای مثال، اگر فهرستی دارید و می‌خواهید به ترتیب واژگانی نمایش داده شود، یا اگر کلمات باید با کلمات دیگری جایگزین شوند، یا اگر عناصر خالی باید با متن جایگزین شوند. CSS می تواند تولید متن را انجام دهد، اما فقط برای تولید چیزهای کوچک، مانند تعداد سرصفحه های بخش.

نمودار

نمودار نقش XSL و CSS در ارائه اسناد HTML و XML

این نمودار نقش XSL و CSS را نشان می دهد. اسناد XML را می توان به سه روش مختلف ارائه کرد: (1) اگر سند لازم نیست تبدیل شود، از CSS استفاده کنید. در غیر این صورت، از XSL-T، زبان تبدیل XSL، به یکی از دو روش استفاده کنید: یا (2) خصوصیات سبک را همراه با متن بازآرایی شده، با استفاده از زبان فرعی XSL به نام XSL-FO (اشیاء قالب‌بندی XSL) ایجاد کنید. یا (3) یک سند XML یا HTML جدید ایجاد کنید و یک شیوه نامه CSS برای آن سند جدید ارائه دهید.

اطلاعات بیشتر

Bert Bos, سبک رهبری فعالیت
کپی رایت © 1994–2022 W3C® سیاست حفظ حریم خصوصی

ایجاد شده در 22 ژوئیه 1999.
آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۰۶ آوریل ۲۲، ۱۳:۵۲:۲۴

زبان ها

درباره ترجمه ها