Web Standards Switch
lub jak w prosty sposób ulepszyć twoją witrynę internetową

Status

Ten artykuł został napisany jako część pracy Quality Assurance Interest Group. Wsparcie proszę przesyłać na publiczną listę mailingową public-evangelist@w3.org osobiste wsparcie do Karl Dubost karl@w3.org.

Autor składa podziękowania ludziom, którzy poświęcili czas na przemyślenia i pomysły.

Tłumaczenie

Mile widziane jest tłumaczenie tego dokumentu. Przed jego rozpoczęciem proszę przeczytać informację dotyczącą tłumaczeń, w Copyright FAQ oraz sprawdzić listę dostępnych tłumaczeń tego dokumentu (dostępną na http://www.w3.org/QA/translations#switch).

Wstęp

Czy jesteś menadżerem, deweloperem internetu, członkiem grupy zajmującej się marketingiem lub komunikacją, czy też pojedynczym wemasterem - w wielu źródłach spotkałeś się z profitami płynącymi ze standardów sieciowych. Zrozumiałeś, że standardy są korzystne dla Twojej strony internetowej przekładając się na oszczędności, łatwość zarządzania i zyskowność. Właśnie dlatego zdecydowałeś się dokonać zmiany i zastosować standardy w obrębie swojej strony internetowej.

Niestety, nie udało Ci się znaleść poradnika, który tłumaczyłby proces gdzie zacząć i jak przeprowadzić zmianę Twojej strony internetowej na zgodną ze standardami. Możesz myśleć, że posiadanie dużej strony internetowej czyni ten cel nieosiągalnym. Jeżeli nie jesteś pewien czym są standardy internetowe, zachęcamy Ciebie do przeczytania o tym co oznaczają standardy sieciowe [WEB-QUALITY], jak kupować i rozwijać dobrej jakości strony internetowe [REQ-WEBAGENCY] i dlaczego dostępna strona internetowa [WAI-PROFIT] jest opłacalna.

Metoda, którą przedstawiamy w tym dokumencie, działa na strony internetowe o dowolnej wielkości; będzie odpowiadać Twoim potrzebom niezależnie czy zarządzasz własną stroną internetową, małego biznesu czy też dużej firmy.

Przeprowadzimy Was przez kolejne kroki (stworzone w taki sposób aby mogli je Państwo wykonać samemu), począwszy od analizy już istniejącej strony kończąc na budowie nowej strony internetowej. Każdy krok został zaprojektowany jako oddzielny i może zostać podjęty w różnych okresach czasu, na różnych poziomach i przez różne osoby niezależnie do ich poziomu umiejętności ale zgodnie z procesem prac.

1. Zdecyduj co będziesz testował

Niezależnie od rozmiarów, Twoja strona internetowa już na wstępie musi zostać oceniona pod kątem standardów. Spora ilość stron prawdopodobne nie spełnia kryteriów, które ustanowiłeś dla jakości swojej witryny.

Zorganizuj spotkanie (teamów odpowiedzialnych za komunikację, aspekty techniczne, marketing i zarządzanie) mające na celu stworzenie listy wszystkich rzeczy, które chciałbyś ocenić na swojej stronie internetowej. Na tym poziomie nie ma potrzeby szeregować pod względem ważności co należy naprawić, lecz zachęcamy Państwa do sprawdzenia strony pod kątem: walidacji (HTML i CSS), dostępności i internacjonalizacji. W dalszej części tego artykułu znajdziesz objaśnienia tych technik.

Ten artykuł nakreśla metodę udoskonalenia Twojej witryny internetowej zgodnie ze standardami W3C. Można używać tę strategię również w stosunku do innych wymagań, które Twoja strona powinna spełniać. Poniżej przedstawiamy niekompletną listę wymagań.

Czasami, Ty i Twój team możecie nie mieć ani umiejętności ani wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z Waszeą stroną internetową. Jeżeli problem tkwi właśnie w tym - poproś o pomoc. Zaproś do swojego teamu osobę, która jest specjalistą w dostępności lub internacjonalizacji. Na przykład: w zakresie dostępności (w jakim stopniu ludzie niepełnosprawni mogą korzystać z Twojej strony internetowej), możesz poprosić jedno z miejskich stowarzyszeń dla niepełnosprawnch(takie jak np. Polski Związek Niewidomych) o pomoc. W większości przypadków będą oni szczęśliwi mogąc Ci pomóc. Jeżeli wchodzisz w skład dużej organizacji, jest dość prawdopodobne, że w Twojej firmie są ludzie niepełnosprawni. Porozmawiaj z Działem Kadr i zasugeruj ich uczestnictwo w tym projekcie.

2. Analiza Twojej witryny

Teraz, gdy już wiesz co chcesz testować, musisz określić bieżące problemy Twojej witryny. Na początek dobrym sposobem aby tego dokonać jest stworzenie pełnej listy URI należących do niej. Wykonanie tego nie jest skomplikowanym procesem: wystarczy prosty pająk, który podąża za linkami na stronie i zapisuje je w pliku tekstowym. (np. wszystkie URI w jednej linii).

Może zdarzyć się tak, że technologie użyte na Państwa stronie internetowej nie są dostępne dla mechanizmu pająka; ta informacja może przyczynić się do identyfikacji stron, które nie są dostępne. Zasadniczo to zadanie pokaże Państwu, które strony nie są w stanie być zindeksowane przez wyszukiwarki powodując skutecznie zablokowanie ruchu przychodzącego na Państwa stronę.

Kiedy lista jest już gotowa możesz ją sprawdzić na LogValidator [LOG-VALIDATOR], jest to program zaprojektowny właśnie dla Ciebie do pomocy przy procesie testowania. LogValidator pobiera listę URI i analizuje ją zgodnie z modułem, którego wczytanie wybrałeś przy rozpoczęciu testów. (Ta część pracy będzie należeć do teamu technicznego.) Przedyskutuj z nimi jak zaimplmentować LogValidator do konfiguracji Twojej strony. Dla każdego URI, wykona on serię testów i przedstawi odpowidni rezultat.

Po tej pierwszej analizie, będziesz posiadał mapę zdrowia Twojej strony intrnetowej oraz będziesz w stanie przyjąć strategię organizacji koniecznej pracy i naprawy stron z blędami. Możesz mieć dużą ilość stron, które nie spełniają Twoich kryteriów. Na przykład wszystkie Twoje strony mogą mieć nieprawidłowy kod HTML lub XHTML. Nie przejmuj się, jest to świetna wiadomość! Dlaczego? Ponieważ jeżeli do generowania swojej strony korzystarz z templating engine lub systemu zarządzania treścią oznacza to, że na pewno w twoich szablonach znajdują się błędy.

Rozwiązanie jest proste: napraw szablon i przeprowadź test ponownie, prawdopodobnie będziesz miał mniej błędów lub wogóle żadne się nie pojawią. Jeżli nie jesteś deweloperem templating engine, poproś osobę bądź osoby, które stworzyły CMS dla Twojej strony internetowej aby odpowiednio go poprawiły. W przyszłości, kiedy przyjdzie czas na re-design Twojej strony podążaj za rekomendacjami zawartymi w następującym dokmencie: Kupuj strony internetowe zgodne ze standardami [REQ-WEBAGENCY].

Nie przejmuj się, jeżeli po pierwszym teście na Twoich stronach internetowych wciąż są błędy. Ten poradnik jest po to, aby pomóc Ci je naprawić.

Dodatkową korzyścią tego pierwszego kroku jest to, że daje on konkretne wyobrażenie na temat wszystkich stron internetowych w obrębie Twojej wityny. Oznacza to, że jeżeli będziesz chciał przenieść stronę lub wykasować jej sekcję - będziesz miał lepsze wyobrażenie w jaki sposób przekierować odwiedzających do nowych stron i dzięki temu nie stracić ruchu generowanego przez linki zewnętrzne (takie jak linki z innych stron i wyszukiwarek). Pamiętej dobre URI nie psują się.

3. Organizacja pracy

Teraz masz już lisę wszystkich stron, które nie walidują, mają problemy lub błędy. Nie ma znaczenia czy owa lista jest długa czy krótka, nie wpłynie to na zmianę metody, która jest tutaj objaśniona. Pierwsza reguła jest prosta: "Nie naprawiaj! Udoskonalaj - organizuj swoją pracę"

Z dwóch głównych powodów nie jest konieczne naprawienie całej Twojej strony internetowej za jednym zamachem:

Dodatkowo, nie próbuj naprawiać jednego szczególnego typu problemu poświęcając czas na uporanie się z min a z drugiej strony pomijając inne problemy. Na przykład: chcesz aby Twoje strony html walidowały i jednoczesnie były dostępne. Wykonaj jedno i drugie na raz. Jeżeli wykonasz naprawę pod kątem walidacji a w późniejszym okresie czasu pod kątem dostępności to mogą zaistnieć problemy, które niekorzystnie wpłyną na dobre rezultaty poprzedniej naprawy.

Zatem: nie naprawiaj problemów za jednym zamachem lub cyklicznie - udoskonalaj proces.

Kluczem do sukcesu tej metody jest pozostanie rozsądnym w dokonywaniu wyborów oraz upewnienie się, że owe wybory zbiorą odpowiednie rezultaty. Jeżeli chciałbyś udoskonalić swoje strony internetowe, musisz określić ile czasu należy poświęcić na stronę aby rozwiązać wszystkie uprzednio rozpoznane problemy. Zrób to na aktualnej próbce stron z identycznymi problemami i dobierz ludzi z odpowiednimi umiejętnościami oraz wartościowe źródła.

Po określeniu ilości potrzebnego czasu dla kilku stron będziesz w stanie z większą dokładnością zdecydować jak wiele zasobów i osób przydzielić temu zadaniu, jak również ile stron jesteś realistycznie w stanie naprawić każdego dnia.

Znacznie bardziej zachęcamy do codziennej naprawy niż do co tygodniowej lub co misięcznej. Osobie odpowiedzialnej za to zadanie znacznie łatwiej będzie zaplanować i zaoszczęzić czas związany z tym procesem. Dużo łatwiej jest naprawiać 5 stron dziennie, niż 25 raz na tyzień.

Organizuj stałe spotkania z teamem, który zajmuje sie tymi zadaniami, zbieraj jego opinie, argumenty i doświadczenia. Pomoże Ci to określić czy pojawiające się problemy pochodzą z CMS czy z procesu edycji Twoich stron internetowych. Dzięki temu będziesz w stanie udoskonalić zarówno proces jak i używane narzędzia.

Z biegiem czasu, dzięki doświadczeniu zdobytemu poprzez implementację tej metody, będziesz w stanie czynić ogromne postępy. Na przykład, 50% ruchu przychodzącego na Twoją witrynę będzie docierało na strony, które spełniają kryteria wyznaczonej przez Ciebie jakości. Jeżeli cel zostanie osiągnięty możesz podnieść poprzeczkę do 60% i tak dalej. Ta metoda polega na robieniu stałego osiągalnego postępu i udoskonalenia.

Aby projekt odniósł pełny sukces, powinieneś wcielić do niego każdą osobę, która bierze udział w procesie edytorskim. Zrozumienie narzędzi i użytych metod pomoże Tobie w ustaleniu z czego wynikają problemy - czy jest to problem z narzędziem, czy też z osobą używającą narzędzia? Kiedy narzędzie autorskie generuje błędy na Twoich stronach, pomoże to w zebraniu komantarzy i w negocjacjach z jego twórcami w sprawie poprawy oprogramowania. Sprawdza się to szczególnie w przypadku dużej firmy z wieloma użytkownikami. To lepszy sposób na sprawdzenie, czy można dokonać jakich kolwiek usprawnień serwisu.

Opublikuj udoskonalenia - przedstaw je teamowi a nawet publicznie. Zaprezentuje to Twoje postępy i zachęci wszystkich do kontynuacji. Jeżeli znalazłeś problemy, które istnieją w Twoim systemie publikacji możesz jedynie zacząć od ich naprawy.

4. Jak możesz udoskonalić swoją stronę?

LogValidator [LOG-VALIDATOR], o którym już wspominano w tym artykule pomoże udoskonalić Twoją stronę internetową poprzez identyfiację jej wadliwych części. Walidator w trybie domyślnym został zaprojektowany do progresywnego sprawdzenia dokmentów pod kątem walidacji HTML. Działa on następująco: z pliku rejestru na serwerze walidator codziennie kompiluje wyniki dla stron o największej ilości odwołań i bierze piersze n stron wyniku sortowania (gdzie n jest cyfrą do zadeklarowania) i przesyła je do W3C Markup Validator. W następstwie odsyłane są wyniki walidacji.

Jakie są korzyści? Dzięki temu sposobowi na początku naprawiasz strony o największej ilości odwołań oraz ocenisz ich jakość - lecz nie w kategoriach całkowitej ilości stron.

LogValidator posiada otwartą i modułową architekturę napisaną w Perl. Zgodnie z potrzebami możesz rozwijać moduły, które chcesz dodać. Na przykład, możesz opracowć moduł do sprawdzania pisowni lub moduł, który będzie sprawdzał czy informacje w logo i stopce są prawidłowe na Twoich stronach. Mógłbyś też mieć moduł, który będzie sprawdzał niedziałające linki wewnątrz witryny. LogValidator jest narzędziem łatwym w instalacji, jest również częścią archiwum CPAN.

Ilość różnych możliwości jest nieskończona, więc najlepiej jest być rozsądnym jeśli chodzi o cele.

Po przyswojeniu sobie użycia LogValidator, jest wiele sposobów aby kontynuować i analizować wyniki zwrócone przez niego. Na przykład, możesz założyc publiczną listę mailingową, na której Twój nowo powstały "team zapewnienia jakości" otrzyma lisę URI, kóre wymagają uwagi każdgo ranka. Będzie do nich należało aby albo poprawić zawartość albo zgłoszenić, że źródło problemu leży gdzie indziej.

5. Przegląd

Ta metoda krok po kroku pozwala zachować jakość Twojej strony lecz w dalszym ciągu regularnie musisz sprawdzać czy problemy wciąż nie pojawiają się na nowo.

Raz na jakiś czas (na przykład co 3 miesiące) powtórz całą analizę. Pomoże to w ocenie - czy poczyniłeś postępy w ogólnej jakości Twojej strony internetowej. Określi to również na czym polegają problemy z Twoimi templating engines. Pomoże to również zrealizować cele, które sobie założyłeś na początku. Jeżeli jakość Twojej strony nie polepsza się - oznacza to, że proces wymaga naprawy.

W końcu powyższe podejście wynagrodzi pracę Twojego teamu (ludzi zangażownych w ten wysiłek) poprzez ukazanie im dokonanego postępu. Krok po kroku zdobędziecie niezwykle przydatne dla waszej organizacji dośwadczenie. Symultanicznie wraz z przeprowadzanym przeglądem skompiluj i opublikuj listę wszystkiego co zostało zrobione. Stanie się to aktualną instrukcją jakości Twojej strony.

Często wewnątrz firmy posiadasz przewodnik stylu, który definiuje politykę firmowej kolorystyki i logo. Dodaj do niego proste techniki, które pomogą ludziom w udoskonaleniu strony internetowej w momęcie zauważenia błędu.

6. Utrzymanie poziomu jakości

Metoda opisana w tym poradniku jest dynamiczna a nie statyczna, oznacza to, że będzie ewoluować zgodnie z Twoimi potrzebami. Jeżeli proces edytorski ma wymagania, które nie są już ważne lub zostały dodane nowe - konieczne będzie dopasowanie zarówno procesu edytorskiego jak i pocesu zapewnienia jakości.

Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy do oceny i udoskonalenia jakości jest podzielone na komponenty, które nie wpływają na siebie. Zatem możesz usunąć te, które są nipotrzebne i dodać nowe tam gdzie to konieczne.

Możesz natknąć się na przypadek, w którym nie da się natychmiastowo rozwiązać problemu ponieważ nie jesteś w stanie sam mu sprostać. Na przykład: możesz używać narzędzie edytorskie lub autorskie, które generuje niewalidujący kod. Wypróbowałeś wiele metod, próbowałeś obejść problem lecz nic nie pomogło. Konieczne jest zebranie informacji związanych z problemem i przesłanie ich do firmy, która stworzyła produkt. Nie powinieneś robić tego samodzielnie lecz przy wsparciu Twojej firmy. Jesteś częscią rynku, więc firma wydająca narzędzie autorskie nie powinna Ciebie zignorować.

Aby utrzymać jakość witryny powinieneś wynagradzać współautorów dobrze wypełniających swoją rolę i pomagać tym, którzy mają trudności. Nie odniesiesz sukcesu jeżeli użytkownicy nie dostrzegną korzyści z metody którą obrałeś. Aby udoskonalić całą organizację zaproś ich, zachęć do zgłaszania problemów związanych z procesem, z narzędziami itd.

Zakończenie

Metoda ta jest prosta i przez lata była stosowana w W3C dla części HTML. Pomogła w utrzymaniu walidacji wszystkich stron i może być bardzo skuteczna, jeżeli użyjesz ją wewnątrz Twojej firmy lub teamu.

Podziękowania

Podziękowania dla osób recenzujących ten artykuł: Olivier Théreaux, Stephanie Troeth, Denis Boudreau i osób z public-evangelist mailing-list.

Referencje

[LOG-VALIDATOR]
Théreaux, O., LogValidator Documentation, W3C, 2003.
[REQ-WEBAGENCY]
Hazaël-Massieux, D., Buy standards compliant web sites, W3C, July 2002.
[WAI-PROFIT]
Auxiliary Benefits of Accessible Web Design, W3C/WAI's Education and Outreach Working Group, W3C, 2002.
[WEB-QUALITY]
Dubost, K., My Web site is standard! And yours?, W3C, April 2002.
[XPWEB]
Wallace, D., Raggett, I., Aufgang, J., Extreme Programming for Web Projects, Addison-Wesley, 2003.

Słownik

validity, valid
Strona internetowa, której kod jest zgodny ze standardem. Standard ten definiuje użycie mark-up Twojego tekstu, można to porównać z poprawną gramatyką w języku. Walidująca strona internetowa respektuje tę gramatykę podobnie jak wypracowanie, które nie ma żadnych błędów ortograficznch lub gramatycznych.
accessibility
Dostępność oznacza dostęp do Internetu przez każdego również nipełnosprawnych.
validator
Walidator jest narzędziem służącym do weryfikacji walidacji strony internetowej. Na przykład, aby zweryfikować walidację html możesz użyć W3C Mark Up validator
internationalization
Internacjonalizacja witryny pozwala na jej wykorzystanie w innych językach, skryptach czy też odmiennych kulturach.

Polskie tłumaczenie artykułu "Web Standards Switch or how to improve your
Web site easily"

Autor:
Sebastian Snopek

Lokalizacja: http://www.t4tw.info/tlumaczenia/qa/web-kitpl.html

Dokument ten jest tłumaczeniem artykułu "Web Standards Switch or how to improve your Web site easily".
Przekład ten nie jest przekładem normatywnym i może zawierać błędy wynikające z tłumaczenia.
Status normatywny posiada jedynie wersja w języku angielskim na stronie
W3C http://www.w3.org/QA/2003/03/web-kit.
Dokument jest chroniony prawem autorskim. Copyright © 2003 W3C® (MIT, ERCIM, Keio)

Valid XHTML 1.0!
Created Date: 2003-03-28 by Karl Dubost <karl@w3.org>
Last modified $Date: 2007/07/06 04:44:44 $ by $Author: ot $

Copyright C 2000-2003 W3CR (MIT, ERCIM, Keio), All Rights Reserved. W3C liability, trademark, document use and software licensing rules apply. Your interactions with this site are in accordance with our public and Member privacy statements.