Klucz dostępu n przeskakuje w nawigacji strony. Przejdź do początku.

Ten dokument jest tłumaczeniem. W przypadku rozbieżności i błędów aktualna wersja angielska powinna być uznana za autorytatywną. Pierwotne prawa autorskie należą do W3C jak wykazano poniżej.

Tłumacz: Tłumaczenia team.

s_gotoW3cHome Internacjonalizacja
 

Zmiana kodowania stron (X)HTML na UTF-8

Potencjalni odbiorcy: Nowicjusze w dziedzinie internacjonalizacji pragnący zmienić kodowanie swoich stron (X)HTML.

Pytania

Jak mogę zmienić kodowanie moich stron (X)HTML na UTF-8?

Tło informacyjne

A więc słyszałeś, że kodowanie stron w UTF-8 jest bardziej użyteczne niż tradycyjne kodowanie, takie jak Windows 1252 czy ISO 8859-1. Słyszałeś również, że inni je stosują, ale sam nie jesteś pewien jak to zrobić. Ta strona ci w tym pomoże.

Odpowiedź

Ten artykuł przedstawia pokrótce wszystkie potrzebne ci informacje. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o którymś z poszczególnych kroków wykorzystaj zawarte tu odnośniki do innych artykułów na tej witrynie.

Krok 1: Zapisz dane jako UTF-8

Nie wystarczy po prostu zmienić deklaracje na twoich stronach, aby móc powiedzieć, że strona jest kodowana w UTF-8. Musisz upewnić się, że twoje dane są rzeczywiście kodowane, tj. zachowane, w UTF-8. Jeśli pracujesz z plikami, które edytujesz ręcznie powinieneś użyć swojego edytora do zapisania pliku w UTF-8 zamiast w kodowaniu, którego wcześniej używałeś. Jeśli tworzysz pliki wykorzystując skrypty i bazy danych powinieneś upewnić się, że dane są odpowiednio skonwertowane, i że odpowiednie parametry są ustawione w twoim środowisku pisania skryptów.

Pamiętaj, że powinieneś też upewnić się, że dane nie zawierają sygnatury UTF-8, nazywanej również znacznikiem kolejności bajtów (BOM).

Krok 2: Zadeklaruj kodowanie na swojej stronie

Powinieneś zmienić deklarację kodowania znaków na swojej stronie (lub dodać ją, jeśli nie zadeklarowałeś jeszcze żadnego kodowania).

Krok 3: Upewnij się, że twój serwer robi wszystko jak należy

Pomimo iż twoje dane zapisane są w UTF-8 i zadeklarowałeś to na swojej stronie, twój serwer może wciąż wyświetlać stronę z dołączonym nagłówkiem HTTP, który będzie deklarować inne kodowanie. Deklaracja w nagłówku HTTP będzie miała pierwszeństwo wobec informacji zawartych na stronie.

Aby się z tym uporać musisz sprawdzić czy rzeczywiście jest to przyczyną problemu, a następnie, jeśli rzeczywiście jest, podjąć kroki w celu jego naprawy .

Do zmiany kodowania przesyłanego w nagłówku HTTP potrzebne są uprawnienia administratora serwera, jednak możesz zrobić to samodzielnie nawet, jeśli przesyłasz pliki przez ISP. Zasięgnij rady twojego administratora. Zapoznaj się również z jednym ze sposobów zrobienia tego na serwerze Apache.

Powiedz nam co myślisz (po angielsku).

Wyślij komentarz

Warto przeczytać

Autor: Richard Ishida, W3C. Tłumacz: Tłumaczenia team..

Angielska wersja dokumentu z dnia 2005-08-26. Tłumaczenie wykonano dnia 2010-08-27 22:40 GMT

Historia zmian dokumentu qa-changing-encoding w blogu i18n.