A Nyelv a Weben

Ez az oldal egy kis útmutatást ad az internacionalizációhoz azoknak a kezdőknek, akik igazán nem tudják, hogy hol kezdjék.

You can find a selection of more detailed articles using the links to the right. Once you get some ideas from this page, you will probably just use Learn to internationalize, or the site search.

Miről van szó?

A HTML és XML alapú formátumok lehetővé teszik egy dokumentum nyelvi természetének vagy egy szöveg részének deklarálását így a különféle eszközök és applikációk felhasználhatják ezeket az információkat nyelvérzékeny feladatokhoz. Ezek olyan dolgokat tartalmaznak, mint például a megfelelő betűtípus alkalmazása, megjelenítés, helyesírás ellenőrzés, stb.

Minél több tartalom tartalmazza a korrekt nyelvi információt, annál hasznosabbá és áthatóbbá válnak.

Emellett az is lehetséges, hogy a böngésző által küldött nyelvi információt felhasználva megbizonyosodjunk arról, hogy a felhasználó az adatokat az általa preferált nyelven kapja-e meg.

Tudjon meg többet...

A Miért deklaráljuk a nyelvet? részletesebben vázolja fel, hogy a tartalomszerkesztőknek és fejlesztőknek miért kellene deklarálni a nyelvi információt.

A nyelv deklarálása

A tartalomszerkesztőknek szükséges tudniuk hogy hogyan deklarálják egy dokumentum vagy egy szövegrész nyelvét az általuk használt Webes technológiában. A legtöbb XML alapú formátum, mint az XHTML, SVG, SSML, stb. az XML szabvány által meghatározott 'xml:lang' tulajdonságot használja, de vannak más jelzők is, mint például a 'lang' tulajdonság a HTML-ben.

A tartalomszerkesztőknek meg kellene fontolniuk hogy különbséget tesznek-e egy dokumentum deklarálása vagy egy szövegrész nyelvének deklarálása között. Némileg más megközelítést kell alkalmazni ezekhez az (X)HTML-ben például. Emellett óvakódnunk kell a nyelvi deklarációk és a karakterkódolás deklarálásnak összekeverésétől is.

A webmestereknek és tartalomszerkesztőknek tudniuk kell, hogy hogyan deklarálják szabályosan a nyelveket. A W3C specifikációkhoz a jelenlegi szabvány a BCP 47-ben kifejtett szabályokat használja. Ez olyan korábbi specifikációkat helyettesít, mint az RFC 3066, RFC 1766, stb. Ezek a specifikációk a nyelvi és országos ISO szabványokban találhatóak meg. Azonban inkább az IANA Language Subtag Registry használata a javasolt a megfelelő nyelvi tag-ek megtalálásához.

A webmesterek vagy a szerver beállításokkal foglalkozó emberek beállíthatják a szervert úgy, hogy az a nyelvvel kapcsolatos HTTP információkat küldjön a kért fájlokkal. Ez általában a tartalomegyeztetés részeként történik meg, ahol a szerver a felhasználó böngészőjének beállítása szerint, egy dokumentum számos alternatív változata közül a legmegfelelőbbet küldi el.

Böngészés a weboldalakon a nyelvi információt használva

Amikor egy HTTP kérés érkezik egy szerverhez, a kérést indító felhasználó böngészője általában a nyelvi beállításokról is információt küld. A szerver ezt az információt felhasználhatja hogy az ennek megfelelő nyelvű dokumentum változatát küldje vissza, ha létezik.

A végfelhasználóknak nem árt tudniuk, hogy hogyan állítsák be megfelelően a nyelvi tulajdonságokat.

A webmestereknek ismerniük kell, hogy hogyan állítsák be a szervert hogy az kezelje a nyelv alapú kommunikációt.

A webdesignereknek és fejlesztőknek, akik többnyelvű oldalakkal foglalkoznak, nem árt megfontolni hogy a látogatókat hogyan vezessék a megfelelő információhoz.

Nyelvi információk használata a megjelenítésnél

Néhány böngészőn stílusválasztót lehet használni, ami megmondja a CSS-nek hogy melyik külalakot alkalmazza az aktuális szöveg nyelve alapján. Például egy angol dokumentumban meghatározhatjuk egy beágyazott thai szöveg betűtípusát és megfelelő sormagasságát úgy, hogy a tartalom egyszerűen csak meg van címkézve, mint thai.

A CSS-ben a fejlesztők a content tulajdonsággal használhatják ezeket a stílusválasztókat, hogy automatikusan jelezzék egy link nyelvét.

Tudjon meg többet...

Felhasználói beállítások
Böngésző nyelvi tulajdonságainak beállítása

HTML & CSS fejlesztők
Megjelenítés a nyelvtől függően
Egy link nyelvének jelzése

A nyelvi információval való tervezés

A séma vagy specifikáció fejlesztőknek megfontolandó, hogy a formátum amit fejlesztenek tartalmaz-e jelölést, amivel a szerzők beállíthatják a dokumentum fő nyelvét és bármilyen nyelvi módosítást a dokumentumon belül.

A séma vagy specifikáció fejlesztőknek emellett azzal is tisztában kell lenniük, hogy mikor megfelelő az xml:lang használata az XML alapú formátumoknál és mikor kell más elemet létrehozni a nyelvi információ pontosításához.

Tudjon meg többet...

Séma fejlesztők
Jelölés definiálása a nyelv besorolásához