Sayfada gezinmek için n erişim tuşunu kullanın. İçeriğin başına git.

Bu belge bir çeviridir. Herhangi bir tutarsızlık veya hata durumunda, en son tarihli İngilizce orijinal belge esas alınmalıdır. Orijinal belgenin telif hakkı aşağıdaki belirtildiği gibi W3C'ye aittir.

Çeviren: Turkish translation team, WTB Language Group

s_gotoW3cHome Internationalization
 

İngilizce olmayan kod etiketleri

Intended audience: XHTML/HTML coders (using editors or scripting), XML content authors, and schema developers (DTDs, XML Schema, RelaxNG, etc.), and anyone who wants to know whether they can use element names in other languages than English.

Soru

HTML ve XML öğe ve öznitelik etiketi adlarını İngilizce dışında bir dilde yazabilir miyim?

Yanıt

HTML veya XHTML etiketleri İngilizce olarak önceden tanımlanmıştır ve kullanıcı aracıları (örneğin tarayıcılar) tarafından tanınabilmeleri için değiştirilmemeleri gerekir.

XML'de kendi etiket adlarınızı tanımlayabilirsiniz. Bunun için Unicode desteği olan herhangi bir dili kullanabilirsiniz.

Tüm XML işlemciler Unicode'u destekler, ama bazı karakterler kullanıcılara zorluk çıkarabilir. Örneğin Çince, Arapça veya Hint dilinde etiketlerle çalışmak zorunda kalan, ama bu dilleri bilmeyen veya sisteminde uygun yazı tipleri ya da görüntüleme yazılımı olmayan kullanıcılar bu etiketlerle çalışmakta zorlanabilir. Çeşitli uluslardan insanların bir arada çalıştığı DTD gruplarında İngilizce etiket adları kullanmak daha iyi olabilir. Böylece, farklı dilleri konuşan bu insanlar, kullandığınız etiketleri kolayca görüntüleyebilir ve etiketlerin ne anlama geldiğini çıkarabilirler.

Öte yandan, eğitim materyallerinde İngilizce olmayan etiket adları daha kullanışlı olabilir. Örneğin, Japonya'daki XML şablonları genellikle Japoncadır.

Aklınızda bulunsun

Etiket adlarında NCR kullanılamadığından, ASCII dışındaki etiket adları için söz konusu karakterleri destekleyen bir karakter kodlaması kullanmanız gerektiğini unutmayın. Genellikle en iyi çözüm, UTF-8 gibi bir Unicode kodlaması kullanmaktır.

XML 1.1 ile çalışıyorsanız hemen her karakteri kullanabilirsiniz, ama bazı karakterler kullanıcılara zorluk çıkarabilir. Kullanılacak karakterlerle ilgili öneriler için XML 1.1 spesifikasyonunun Ek B bölümüne bakın.

XML etiketlerinde kullanılabilen karakterlerle ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki ek kaynaklara başvurun.

Lütfen bize görüşlerinizi bildirin (İngilizce).

Yorum gönderin

Ek kaynaklar

Yazan: Richard Ishida, W3C. Çeviren: Turkish translation team, WTB Language Group.

2015-05-06 tarihli İngilizce içerikten çevrilmiştir. Çeviri en son 2015-05-06 15:20 GMT tarihinde değiştirilmiştir

Belgenin değişiklik geçmişini görmek için i18n web günlüğünde şu aramayı yapın: qa-non-eng-tags.